اهمیت صفحه اول در طراحی سایت

اگر مقاله های قبلی در زمینه طراحی سایت را مطالعه کرده باشید حتما به یاد خواهید آورد که یک بازدیدکننده تنها چند ثانیه زمان نیاز دارد تا تصمیم بگیرد در سایت شما بماند یا آن را ترک کند. پس در اصل، شما همین چند ثانیه را فرصت دارید تا از طریق سایت خود بر بازدیدکننده تأثیر بگذارید و آن ها را تشویق به ماندن و گشتن در سایت کنید. همین بازدیدکنندگان، به تدریج تبدیل به مشتریان بالقوه می شوند. پس تأثیر بر ر وی آن ها برای کسب و کارتان بسیار مهم و حیاتی است و شما فقط چند ثانیه را در اختیار داریدبا توجه به اهمیت این مسئله شما ممکن است به این فکر افتاده باشید که چه مواردی را در صفحات وب سایت خود قرار دهید که بتواند نظر بازدیدکنندگان را جلب کند. در زیر مواردی که بهتر است در صفحه اصلی سایت خود قرار دهید را مثال می زنیم.

وصف شرکت و کسب و کار خود و محصولات اصلی

علت کلیدی و اصلی که باعث می شود افراد به سایت شما بیایند این است که دوست دارند بدانند تا شرکت شما دقیقاً چه فعالیت، خدمات و محصولاتی را ارائه می دهد. در صفحه اول سایت خود توضیحی مختصر از فعالیت های کسب و کار خود بیان کنید. 
 

نکته بسیار مهم: جمله قبلی را یکبار دیگر با دقت بخوانید.

نکته همین جاست، صفحه اصلی سایت شما جایی نیست که بخواهید در آن متن های طولانی بنویسید و یا درباره تاریخچه کسب و کار خود صحبت کنیداین موارد باید در داخل صفحه ای دیگر با نام "درباره ما" قرار بگیرد. 

همچنین در صفحه اصلی سایت خود می توانید ویژگی های چندی از محصولات و خدمات کلیدی خود را نام ببریدو یا حتی آخرین محصولات یا محبوب ترین آن ها رادر هر صورت سعی کنید تعداد این ویژگی ها را محدود کنید و ما بقی را در صفحه مربوط به آن محصول قرار دهید. طراحی سایت کار ظریفی است و نیاز به دقت دارد و البته باید متناسب با نوع مخاطبانتان باشد.

لازم نیست بازدید کنندگان را با اطلاعات اضافی و بیش از اندازه گیج کنید. فقط کافی است چندی از ویژگی های اصلی و کلیدی محصول خود را بگویید و بازدیدکننده را ترغیب به دانستن بیشتر در باره آن محصول کنید.

اخبار و رویداد ها

در صفحه اصلی سایت خودآخرین اخبار و رویدادها را قرار دهید تا بازدیدکنندگان بدانند که سایت شما به روز است. البته دقت داشته باشید که فضای زیادی را به این قسمت اختصاص ندهیدفقط یک لینک کوچک از عنوان و توضیح مختصری از آن خبر را قرار دهید و بازدید کنندگان را به صفحه اختصاصی اخبار و رویدادها هدایت کنید تا متن کامل خبر را در آنجا مطالعه کنند. در این صورت بازدید کنندگان بر روی هر خبری که مایل باشند کلیک می کنند و آن را مطالعه می کنند.

تعاملات کاربران

یکی از سریع ترین راهکارها برای این که به سایت خود اعتبار بخشید و باعث جذب کاربران شویدقرار دادن لوگوی مشتریان شناخته شده خبرگذاری ها و شرکت های وابسته در طراحی سایت و البته صفحه اول آن است. ممکن است شما بخواهید در همان صفحه اول کلید فراخوانی را هم جای دهیدمثل دکمه های Sign in و یا Sign up که کاربر را برای اقدامی خاص فرا می خواند. این مورد به شما این اطمینان را می دهد که کاربر بیش از آن چند ثانیه، در سایت خواهند ماند.

ویژگی های بصری صفحه اصلی

ویژگی های بصری و گرافیکی در طراحی سایت ز دیگر نکات کلیدی است که کاربران را جذب می کند. به یاد داشته باشید که اندازه فایل های داخل صفحه را به حداقل برسانیدوقتی یک عکس در صفحه اصلی4 یا 5 ثانیه زمان ببرد تا بارگذاری شودحدوداً نصف زمانی است که طول می کشد تا کاربر انتخاب کند که در سایت شما بماند یا آن را ترک کند و این امر مطمئناً به نفع شما نخواهد بود.

 


مؤلفه دیگری که در طراحی سایت و ویژگی های بصری آن بسیار حائز اهمیت است این است که طراحی سایت شما نباید به گونه ای باشد که کاربر مجبور باشد برای دیدن اطلاعات داخل صفحه آن به چپ و راست Scroll کند.

نکته پایانی در صفحه اصلی

داشتن سایتی با صفحه اصلی زیبا و جذاب یکی از عوامل کلیدی ترغیب کابران به دیدن صفحات و محتوای دیگر سایت است که می تواند در آینده آن ها را به مشتریان بالقوه تبدیل کند.

اما به یاد داشته باشید که بازدیدکنندگان جدید از همان چند ثانیه اول برای الهام گرفتن از طراحی سایت شما استفاده می کننددر زیر قوانینی را خواهیم آورد که به شما کمک می کند تا چند ثانیه را به خوبی بهینه سازی کنید.

نوار مسیریابی:

این مشتریان هستند، تصمیم می گیرند که آیا سایت شماارزش آن چند ثانیه را دارد یا خیر. پس بازدید الباقی صفحات سایت را هم برایشان آسان کنید. در واقع نوار مسیریابی به بازدید کنندگان تان یک دید کلی از محتویات مابقی صفحات را می دهد، پس آن را واضح و تمیز طراحی کنید.

نسبت به مخاطبانتان آگاه باشید:

به یاد داشته باشید، شما در عین حالی که نسبت به کاربران قبلی خود وفا دار هستید، باید بازدیدکنندگان جدید را به کاربران تبدیل کنید و آن ها را نگه داریدپس بسیار با دقت عمل کنید.

به روز رسانی:

سایت خود را به صورت مداوم و مرتب به روز کنید و کاربران را هم به روز نگاه دارید تا با محصولات جدید و خدمات تازه شما آشنا شوند.

بررسی:

قبل از این که سایت خود را بارگذاری کنیدآن را بررسی کنید تا مطمئن باشید که عکس ها همان گونه که می خواهید به نمایش درآمده اند. و همینطور صفحات آن را امتحان کنید تا از درست بودن تمامی لینک ها و عکس ها اطمینان حاصل کنید و از تمیزی طراحی سایت خود مطمئن شوید. 
 

 http://royan-co.ir شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات رویان 

 

 

big view images